Msza św. ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych, podsumowanie konkursu „Zwykli ludzie-wielkimi bohaterami” to tradycyjne elementy  dorocznego święta Zespołu Szkół Zawodowych nr. 5 imienia Jana Kilińskiego we Wrocławiu. W uroczystości uczestniczyli m.in. : przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej z wiceprezesem Zygmuntem Rzucidło oraz członkami zarządu: Teresą Paprocką, która jest zarazem Starszym  Cechu Rzemiosł Różnych i Marian Fornalski. Wśród gości obecni byli również starsi : Dolnośląskiego Cechu Piekarzy i Cukierników- Stanisław Kibało, Dolnośląskiego Cechu Rzemiosł Metalowych i Motoryzacyjnych – Zygmunt Skrzypek, Cechu Rzemiosł Budowlanych-Zygmunt  Wojciechowski . Nie zabrakło również pracowników biur tych cechów, mistrzów szkolących, członków komisji egzaminacyjnych. Święto zainaugurowała Eucharystia koncelebrowana w kościele p.w. św. Henryka przez kapelana szkoły  ks. Matusza Ciesielskiego pod przewodnictwem duszpasterza rzemiosła archidiecezji wrocławskiej i zarazem proboszcza katedry p.w. św. Jana Chrzciciela ks. kan. Pawła Cembrowicza.

Po Mszy św. już na terenie szkoły wszystkich serdecznie powitał jej dyrektor Wiesław Filipiak. Uczynił to szczególnie pod adresem  uczniów klas pierwszych, których jest w tym roku szkolnym ponad 550 oraz 18 nowych pedagogów. W swoim wystąpieniu wiceprezes naszej Izby Zygmunt Rzucidło przypomniał postać patrona szkoły Jana Kilińskiego, życzył, aby uczniowie, a przede wszystkim pierwszoklasiści naśladowali w swoim życiu, nauce i późniejszej pracy zawodowej tego wspaniałego Polaka, rzemieślnika.

W czasie uroczystości wręczono nagrody laureatom tegorocznej VJ edycji Ogólnopolskiego Konkursu  „Zwykli ludzie – wielkimi bohaterami”. Uczniowie klas pierwszych złożyli  ślubowanie na sztandar szkoły, a potem nasi przedstawiciele dokonali aktu uroczystego pasowania ich na adeptów sztuki rzemieślniczej.

Tekst: Marek Zygmunt/ Zdjęcia: Barbara Olech