Piękny jubileusz naszego Pierwszego Honorowego Mistrza!

Jubileusz 95-lecia swoich urodzin obchodził  były wieloletni metropolita wrocławski, wielki przyjaciel dolnośląskiego rzemiosła ks. kard. Henryk Gulbinowicz. W rocznicowych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej i  zrzeszonych w niej Cechów. Obchody zainaugurowano specjalnym koncertem zorganizowanym w Hali Stulecia przez władze samorządowe Wrocławia. Wśród jego uczestników obecna była delegacja pod przewodnictwem członka zarządu naszej Izby, wiceprzewodniczącego Rady Duszpasterskiej Mariana Fornalskiego.

Centralnym punktem  rocznicowych obchodów była Msza św. koncelebrowana w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem  naszego metropolity ks. abp. Józefa Kupnego. Na początku Eucharystii odczytano  adresowane do jubilata specjalne  przesłania od Ojca Świętego Franciszka oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W okolicznościowej homilii jeden z wielu wychowanków  jubilata , metropolita gdański ks. abp. Sławoj Leszek Głódź podkreślił m.in., że Ksiądz Kardynał jest jednym z tych Synów naszego narodu, którzy torowali drogę ku Niepodległej, dobrze zasłużyli się Ojczyźnie. Wskazał, że takich jak On witać winien gromki okrzyk „ Cześć  i chwała b bohaterom”. Przysługujący najdzielniejszym z dzielnych. Także na drodze pokojowej walki o Niepodległą.

-Zgromadzeni na modlitwie wdzięczności, raz jeszcze zaświadczamy Księże Kardynale o naszej miłości, o naszej wdzięczności, o naszym szacunku. Przyjmij to homagium  naszych otwartych ku Tobie serc. Biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych, wspólnoty wiernych. Wszystkich, którzy tu przyszli dla Ciebie i do Ciebie-akcentował kaznodzieja.

Zabierając głos w imieniu laikatu całej Metropolii Wrocławskiej prezes naszej Izby Zbigniew Ładziński podkreślił m.in., że „postawa Księdza Kardynała jest wiernym odzwierciedleniem dewizy, którą obrał sobie Eminencja w 1970 roku jako motto swojej biskupiej posługi „Patientia et Caritas”, bo z miłością i cierpliwością cały czas ku powszechnej radości ją Eminencja spełnia ciesząc się nieustannie uznaniem i sympatią wszystkich środowisk, także Dolnośląskiego Rzemiosła, które z racji funkcji i zawodu tutaj dzisiaj reprezentuję.”. W tym kontekście nasz prezes przypomniał, że za ogromną życzliwość, wsparcie i współpracę Kapituła Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej obdarzyła Eminencję jako pierwszego tytułem „ Honorowego Mistrza”. Było dla nas ogromnym zaszczytem, że Ksiądz Kardynał zechciał przyjąć to nasze najwyższe wyróżnienie.

-W jednym z  niedawnych wywiadów na postawione pytanie czego życzyć Eminencji odpowiedziałeś  „Zdrowia i żebym nadal spotykał dobrych ludzi na mojej drodze”. I niech tak się dzieje jeszcze przez wiele lat kapłańskiej posługi Księdza Kardynała, przede wszystkim  za wstawiennictwem i opieką Matki Bożej Ostrobramskiej, której jesteś wielkim czcicielem- zakończył swoje wystąpienie nasz prezes  Zbigniew Ładziński.