Rzemiosło na wrocławskiej procesji Bożego Ciała

dir / 22-06-2017

We Wrocławiu z uwagi na obchodzoną właśnie XX rocznicę 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego  miała ona szczególnie podniosły przebieg. I dlatego też na tej procesji licznie reprezentowane było wrocławskie rzemiosło na czele z    Wiceprezesem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Marianem Fornalskim.

W homilii  wygłoszonej podczas Mszy św. koncelebrowanej w katedrze  p.w. św. Jana Chrzciciela w obecności m.in. metropolity seniora ks. kard. Henryka Gulbinowicza  obecny włodarz archidiecezji wrocławskiej ks. abp. Józef Kupny podkreślił m.in., że Eucharystia wzywa nas do posługi jednania, a nie wykluczania, do dawania świadectwa.

Wskazał, że procesja Bożego Ciała  nie jest manifestacją religijną w imię równego traktowania katolików, nie jest też atrakcją turystyczną. – Wychodzimy, bo nie możemy inaczej. Nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy, słyszeliśmy, czego doświadczyliśmy. Jego zdaniem eucharystyczna pobożność musi zgodnie ze słowami Jana Pawła II obejmować solidarność z tymi, którzy cierpią głód. – Kiedy wpatrujemy się w Chleb Niebieski i wychodzimy z nim na ulicę, nie możemy zamknąć serc przed tymi, którym brakuje chleba powszedniego – stwierdził  kaznodzieja.

Po Eucharystii Ksiądz Arcybiskup poprowadził centralnymi ulicami Wrocławia procesję z Najświętszym Sakramentem. Pierwszy ołtarz  przygotowany tradycyjnie przez wrocławskich rzemieślników znajdował się przy Kolegiacie Świętego Krzyża. Podziwiano jego piękny wystrój, co jest zasługą przede wszystkim Przewodniczącego Rady Duszpasterskiej Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zygmunta Wojciechowskiego oraz Cechu Rzemiosł Budowlanych. W procesji zakończonej  na placu przed bazyliką garnizonową p.w. św. Elżbiety uczestniczyły j również poczty sztandarowe wrocławskich cechów rzemieślniczych.

Tekst i zdjęcia: Marek Zygmunt