Już po raz szósty dolnośląscy rzemieślnicy wzięli udział w Pielgrzymce Rzemiosła do Sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie.

Koncelebrowanej w naszej intencji Mszy św.  przewodniczył Krajowy Duszpasterz  Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. Witając  wszystkich gości, pątników, parafian kustosz tego świętego miejsca i zarazem   duszpasterz rzemiosła diecezji legnickiej ks. prał. Marian Kopko podkreślił, że dzisiaj 20 marca br. Kościół Katolicki wspomina i obchodzi uroczystość  św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. A my tu w Krzeszowie w tym najpiękniejszym sanktuarium barokowym św. Józefa gromadzimy się jak co roku , by dziękować Panu Bogu za wszelkie łaski jakie przez tego cichego świętego Bóg na nas zsyła”.

Szczególne słowa powitania skierował nie tylko pod adresem braci rzemieślniczej, ale  i gości uczestniczących w naszej pielgrzymce. Wśród nich obecni byli m.in.: wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj, Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Zygmunt Dudek, Dyrektor  Departamentu Spraw Społecznych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Komorowski, Wiceprezes Zachodniej Izby Gospodarczej Maciej Sygit

Rozpoczynając Mszę św. ks. kan. Krzysztof Rusiecki  podkreślił, że  „Gromadzimy się w tym sanktuarium św. Józefa na Mszy św. aby podziękować Panu Bogu za wszystkie dary zbawcze, za wszystkich dobrych ludzi którzy są wpatrzeni w św. Józefa. Dziękujemy gospodarzowi tego miejsca ks. prał. Marianowi i za tych wszystkich. którzy tutaj podjęli decyzję, żeby było sanktuarium św. Józefa, w którym rzemieślnicy, przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mają szczególnego patrona”

W homilii  proboszcz katedry wrocławskiej i zarazem duszpasterz rzemiosła archidiecezji wrocławskiej ks. kan. Paweł Cembrowicz wskazał m.in., że św. Józef jest pielgrzymem wiary, pielgrzymuje w wierze, jest szczególnym pielgrzymem na drodze wiary. Dla Kościoła i dla każdego wierzącego jest orędownikiem w osobistym pielgrzymowaniu na drogach ,które wyznacza każdemu i każdej z nas sam Bóg

Przypominając słowa Papieża Franciszka, który powiedział, że  „Św. Józef jest tą osobą, która ma zdolność do tego by marzyć o rzeczach wielkich, o rzeczach pięknych, o pokoju, o przyjaźni, o budowaniu, a nie o burzeniu”, kaznodzieja apelował byśmy „Prosili Pana Boga, abyśmy przybliżali się do Bożego Marzenia, do tego o czym Bóg marzy dla każdego i każdej z nas”.

Zabierając głos w czasie Eucharystii prezes naszej Izby Zbigniew Ładziński  podziękował  ks. kan. Krzysztofowi Rusieckiemu za przewodniczenie tej Mszy św., a ks. prał. Marianowi Kopko za organizację tego przedsięwzięcia, które – jak powiedział- weszło już w stały kalendarz naszych rzemieślniczych i kościelnych uroczystości. Dziękując starszyźnie cechowej, uczniom szkół zawodowych kształcących adeptów sztuki rzemieślniczej podkreślił, że  tak liczna obecność rzemiosła, pocztów sztandarowych pokazuje, że jest to wyraz naszego patriotyzmu i zaangażowania.

Pani Minister Marzenie Machałek podziękował nie tylko za udział w naszej pielgrzymce, ale i za okazywaną nam nieustannie pomoc w różnych działaniach, inicjatywach dotyczących  środowiska rzemieślniczego.

Słowa wdzięczności za udział w naszej pielgrzymce skierował tez pod adresem delegacji Izby Rzemieślniczej z Tarnowa.

Składając serdeczne życzenia wszystkim noszącym imię Józef prezes apelował „ Niech św. Józef tych wszystkich, którzy dzisiaj mają swoje święto ma w swojej opiece, a krzeszowska Matka Boża Łaskawa niech im błogosławi.

Eucharystię zakończyło odmówienie Modlitwy do  św. Józefa, a przed jej rozpoczęciem pielgrzymi mieli okazję zwiedzić Krzeszowskie Opactwo-Europejską Perłę Baroku.

Tekst : Marek Zygmunt

Zdjęcia : Przemysław Groński