Już po raz ósmy w Henrykowie odbyła się Pielgrzymka Ludzi Pracy zorganizowana przez Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „ Solidarność”. Uczestniczyli w niej reprezentanci dolnośląskiego rzemiosła : Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Maciej Młotek, Pełnomocnik Zarządu Marian Fornalski oraz Członek Rady Duszpasterskiej naszej Izby Ryszard Łuźniak. Wśród pielgrzymów obecni byli również m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister Michał Wójcik, europosłanka Beata Kempa, przedstawiciele biznesu, pracodawcy i przedsiębiorcy.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy, Metropolity Wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że pielgrzymka jest okazją by podziękować Matce Najświętszej za wyproszone łaski, za pontyfikat św. Jana Pawła II i prosić w intencji tych, którzy stracili zdrowie, życie, pracę oraz zawierzyć trud pracy Bożej Opatrzności. Wskazał, że maj jest miesiącem, w którym ogłaszane były przez papieży wielkie encykliki społeczne.
Kaznodzieja przypomniał pierwszą z encyklik „ Rerum Novarum” papieża Leona XIII .Stwierdził, że kładła ona podwaliny na których winien opierać się prawdziwy i sprawiedliwy ład społeczny i gospodarczy. Ojciec Święty krytykował w niej pogląd, ze dla usunięcia przepaści między bogatymi a biednymi należy znieść własność prywatną i zastąpić ja wspólnym posiadaniem dóbr materialnych.
-Całą swoją potęgę państwo zawdzięcza Waszej pracy. W związku z tym interwencja państwa-jak wtedy pisał papież-jest konieczna w zakresie ochrony własności prywatnej, zatrudnienia, warunków pracy ,ochrony kobiet i dzieci, umowy o pracę i wynagrodzenia za nią oraz upowszechniania własności- akcentował ab p. Kupny. Dodał, że ta encyklika potwierdziła również prawo pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe zarządzane samo0dzielnie i wolne w podejmowaniu inicjatyw.
Ksiądz Arcybiskup wskazał, że z inspiracji tego dokumentu Kościoła zaczęły powstawać związki zawodowe robotników chrześcijańskich. Zauważył, ze kolejne encykliki zwane społecznym, wśród nich „ Laborem exercens” św. Jana Pawła II są świadectwem rozwoju i dynamiki nauki społecznej Kościoła, nieustannej wrażliwości i na problemy społeczne a także ciągłego uwspółcześniania tego nauczania.
-Dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina nam dokąd zmierza nasze życie, jaki jest jego cel. Zachęca więc do patrzenia w niebo. Ale nie przeszkadza w powrocie do naszej Jerozolimy, czyli miejsca naszego zamieszkania i pracy. Tam mamy dawać świadectwo naszej wiary, chrześcijańskiej nadziei, miłości; tam, gdzie żyjemy, tam gdzie pracujemy. Wniebowstąpienie toruje nam drogę do nieba ,ale nie odwodzi nas od tego, byśmy twardo stąpali po ziemi. Niech Boże Błogosławieństwo towarzyszy Waszej pracy, by służyła Wam, Waszym bliskim i całej naszej Ojczyźnie. Niech towarzyszy rządzącym ,którzy wkładają tyle trudu w budowanie państwa sprawiedliwego, państwa prawa, troszczącego się o swoich obywateli, lad społeczny i gospodarczy oparty na wartościach ewangelicznych. Boże błogosław całemu światu pracy, Błogosław Nam i naszej Ojczyźnie-apelował kończąc homilię Metropolita Wrocławski.
Zabierając głos na zakończenie Mszy św. przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „ Solidarność” Kazimierz Kimso podziękował Księdzu Arcybiskupowi Krajowemu Duszpasterzowi Ludzi Pracy za opiekę Matki Bożej i Błogosławieństwo dla ludzi pracy. Wyraził również wdzięczność za to, że podczas homilii Metropoliita Wrocławski przypomniał nauczanie papieskie dotyczące ludzi pracy.
Po Eucharystii pielgrzymi skorzystali z licznych stoisk kiermaszowych i oklaskiwali występ zespołu
„WrocLoveGuitar Top”.
Tekst i zdjęcia : Marek Zygmunt








