Szukaj
Close this search box.

W siedzibie Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii  Panią Olgą Semeniuk. Spotkanie było  poświęcone uchwalonemu przez Radę Ministrów programowi „Polski Inkubator Rzemiosła”. Wśród zaproszonych gości Prezes  Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej  Zbigniew Ładziński powitał również serdecznie: wicewojewodę dolnośląskiego Bogusława Szpytmę, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka, Naczelnika Wydziału Rzemiosła w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Paulinę Woźniecką, prezesów firm i organizacji współpracujących z Izbą oraz członków dolnośląskich Cechów. W systemie online w spotkaniu wziął także udział członek Rady Narodowego Instytutu Wolności i współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski .

 Pani Minister Olga Semeniuk wskazała w swoim wystąpieniu, że celem „Polskiego Inkubatora Rzemiosła”  jest wzmocnienie produkcji polskich towarów i usług. Stwierdziła, że chodzi tutaj o to, aby z jednej strony skrócić łańcuch dostaw, a z drugiej , aby jeszcze mocniej wyeksponować nasze produkty i usługi za granicą.

Program ten ma również za zadanie:  wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w takich obszarach jak przedsiębiorczość i kształcenie dualne. W rozpisanym na dziesięć lat budżecie Polskiego Inkubatora Rzemiosła  zapisano kwotę 100 mln. zł. W tym roku granty z tego programu zostaną przeznaczone m.in. na szkolenia związane ze sprzedażą internetową.- To będzie nadrabianie zaległości z transformacji cyfrowej, czyli wykorzystywania internetu do sprzedaży towarów i usług, ale również do promocji rzemieślniczych zawodów przyszłości. Chcemy w ten sposób utworzyć drogę do tego, aby te zawody przyszłości były również jednym z elementów przygotowywanej w naszym resorcie ustawy o rzemiośle-podkreśliła  Olga  Semeniuk. Dodała, że w drugiej połowie lipca br. firmy rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o przyznanie w ramach otwartego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Instytut Wolności  bezzwrotnego grantu w wysokości do 20 tys. zł

Środki te będą mogły być przeznaczone m.in. na: doposażenie firm rzemieślniczych w sprzęt techniczny, organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zawodach rzemieślniczych, specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła, doradztwo prawne i gospodarcze, szkolenia dla kadr zaangażowanych w realizację kształcenia dualnego w rzemiośle.   

Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma stwierdził w swoim wystąpieniu, że w czasach słusznie minionych, w okresie socjalizmu z większym pietyzmem podchodzono do rzemiosła. Były to jednak czasy, w których na przedsiębiorców, rzemieślników patrzono jednak jak na element „obcy klasowo”. Dopiero właśnie obecny rząd tak naprawdę zaczyna wypracowywać  odpowiednie projekty, po to, żeby rzemiosło polskie, które ma ogromne tradycje było doceniane. Zaczyna się trend na to, co jest wartościowe, zdrowe, ręcznie wykonane, a nie koniecznie powstaje w ogromnych halach przemysłowych.

Z kolei Dolnośląski Kurator Oświaty Pan  Roman Kowalczyk  zaakcentował w swojej wypowiedzi, że rzemiosło jest wspólnym dobrem gospodarczym, społecznym i narodowym. -Pan Prezes mówił dzisiaj, że w ciągu  77 lat działalności  egzaminy czeladnicze zdało w Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej ponad 5400 młodych adeptów rzemiosła, ale to ciągle jest za mało. Dlatego ja z wielką radością przyjąłem  zapowiadane w Polskim Inkubatorze Rzemiosła powiększenie środków finansowych przeznaczonych właśnie na ten cel – stwierdził Roman Kowalczyk. Dodał, że Jego zdaniem trzeba wysyłać jasny sygnał do młodzieży, do nauczycieli, do rzemieślników, że warto podejmować pracę  w zawodach rzemieślniczych, że  jest to atrakcyjna ścieżka kariery.

W  dyskusji Prezes  Izby  Zbigniew Ładziński, Wiceprezes  Izby Zygmunt  Rzucidło, przedstawiciele Cechów popierając Polski Inkubator Rzemiosła akcentowali również pilną potrzebę nowelizacji ustawy o rzemiośle oraz powrotu do obowiązkowej przynależności do  Cechów, organizacji gospodarczych.

W  dyskusji Prezes  Izby  Zbigniew Ładziński, Wiceprezes  Izby Zygmunt  Rzucidło, przedstawiciele Cechów popierając Polski Inkubator Rzemiosła akcentowali również pilną potrzebę nowelizacji ustawy o rzemiośle oraz powrotu do obowiązkowej przynależności do  Cechów, organizacji gospodarczych.

Tekst: Marek Zygmunt