PROJEKTY REALIZOWANE

 

Projekt pn. „Wykwalifikowani rzemieślnicy na lokalnym rynku pracy”, realizowany jest w terminie od 1.01.2024 r. do 30.06.2026 r. ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Europejski Fundusz Społeczny PLUS, Priorytet 8 Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku, Działanie: FEDS.08.01 Dostęp do edukacji.

Wartość całkowita projektu: 4 394 716,95 PLN

Wartość dofinansowania: 3.076.301,86 PLN

Projekt będzie realizowany od 1.01.2024 do 30.06.2026 r. w partnerstwie 4 podmiotów na rzecz następujących szkół: Noworudzka Szkoła Techniczna (NST), Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości (KSP) i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bożkowie (ZS CKR) z powiatu kłodzkiego. W projekcie weźmie w udział łącznie 400 uczniów kształcenia zawodowego i 12 nauczycieli

Głównym celem projektu jest wzrost kompetencji i kwalifikacji uczniów kształcenia zawodowego z poprzez zapewnienie im dostępu do dobrej jakości kształcenia zawodowego w oparciu o nowoczesne formy, metody i technologie oraz rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności przyszłości, o których mowa w Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030. Celem projektu jest również wzmocnienie kwalifikacji i umiejętności kadry pedagogicznej szkół objętych wsparciem, w szczególności w obszarze edukacji włączającej, zielonych i cyfrowych kompetencji po to, aby placówka mogła dostosować ofertę edukacyjną do aktualnego zapotrzebowania rynku pracy, zmieniających się trendów gospodarczych, społecznych i demograficznych oraz stawianych przed społeczeństwami wyzwań ekologicznych. Cele te są spójne z celem ESO4.6 FEDŚ , realizują priorytety i założenia Europejskich ramy kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju GreenComp i Ram Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli.

Zaplanowano następujące formy wsparcia: staże uczniowskie i staże lub praktyki inne niż uczniowskie, doradztwo edukacyjno – zawodowe, zajęcia na wyższych uczelniach w celu zwiększenia dostępności do najnowocześniejszych obszarów wiedzy oraz technik i technologii oraz w celu wsparcia rozwijania kompetencji, umiejętności, uzdolnień i zainteresowań uczniów, rozwój współpracy z pracodawcami oraz ich otoczeniem, kursy, szkolenia i inne formy wsparcia dla uczniów, przygotowujące ich do podjęcia nauki na wyższym poziomie kształcenia i/lub zdobycia kwalifikacji zawodowych, w tym w zawodach zielonych, kursy, szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji kadry pedagogicznej, zakup wyposażenia specjalistycznego i cyfrowego, adaptacja pomieszczeń do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością, wsparcie zdrowia psychicznego uczniów, zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej i rozwoju kompetencji zielonych w oparciu o Europejskie ramy kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju GreenComp, zajecia na rzecz budowania i wzmacniania wśród uczniów umiejętności STEM/STEAM, zajęcia rozwijające umiejętności programowania, wykorzystywania TIK, AI, innych rozwiązań cyfrowych oraz niezbędne na rynku pracy w oparciu o DigComp 2.1, zajęcia zapobiegające dyskryminacji ze względu na płeć, walce ze stereotypami w edukacji dot. wyboru ścieżki edukacji zawodowej oraz wspieraniem wyborów dziewcząt kształcenia w obszarze STEM/STEAM.

Rezultatem projektu będzie wzrost kompetencji i kwalifikacji 400 uczniów kształcenia zawodowego oraz wzrost kwalifikacji i umiejętności zawodowych kadry pedagogicznej.

#Fundusze UE #Fundusze Europejskie


  1. Regulamin rekrutacji do  projektu „ Wykwalifikowani rzemieślnicy na lokalnym rynku pracy „

      Rekrutacja uczeń

      Rekrutacja nauczyciel

 

Projekt pn. „Mosty Dialogu: Łączymy Branże i Sektory”, realizowany jest w terminie od 1.11.2024 r. do 30.09.2027 r. ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Europejski Fundusz Społeczny PLUS, Priorytet 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku. Działanie 7.4 Adaptacja do zmian na rynku pracy.

 

Wartość całkowita projektu: 4 151.551,75 PLN
Wartość dofinansowania: 3.899.551,75 PLN
Dofinansowanie z UE: 2.906.086,22 PLN

 

Projekt będzie realizowany od 1.11.2024 do 30.09.2027 r. w partnerstwie 2 podmiotów: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu – Lider Projektu, Związek Pracodawców Europy Środkowej – Partner Projektu.

 

Celem głównym projektu „Mosty Dialogu: Łączymy Branże i Sektory” jest wzmocnienie dialogu międzysektorowego oraz budowanie i wzrost potencjału partnerów społecznych, co ma prowadzić do lepszego zrozumienia i współpracy pomiędzy różnymi branżami i sektorami na terenie województwa dolnośląskiego. Projekt zakłada integrację wiedzy i doświadczeń między przedsiębiorstwami, a także rozwijanie umiejętności liderów społecznych i pracowników, co ma zwiększyć ich zdolności do innowacji i adaptacji do szybko zmieniających się warunków rynkowych.

 

Wsparcie skierowane do partnerów społecznych posiadających swoją główną siedzibę, filię lub oddział na terenie woj. dolnośląskiego, a w przypadku członków i przedstawicieli partnerów społecznych do osób zatrudnionych na terenie woj. dolnośląskiego. Grupa docelowa projektu obejmuje szeroką gamę przedsiębiorców i pracowników na terenie województwa dolnośląskiego. Są to osoby w różnym wieku, od młodych rzemieślników rozpoczynających karierę po doświadczonych właścicieli firm. Uwzględnia również różnorodność płciową i poziomy wykształcenia, od wykształcenia zawodowego po wyższe, co odzwierciedla specyfikę branż i roli w firmie. W grupie tej znajdują się także osoby z niepełnosprawnościami, które są zainteresowane tworzeniem inkluzyjnego środowiska pracy.

 

Zadania przewidziane do realizacji: 

– Think-Tank Dialogu Społecznego i Polityki Pracy
– Akademia Dialogu Społecznego i Innowacji
– Wymiana Doświadczeń i Współpraca Międzynarodowa
– Debaty i Wydarzenia Publiczne
– Kampania Informacyjna i Marketingowa

 

Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia następujących rezultatów:

– Wzmacniania dialogu międzysektorowego – poprzez organizację spotkań Rady Programowej oraz prowadzenie badań i analiz, które będą podstawą do opracowania skutecznych strategii dla rynku pracy, zwiększając interakcje między różnymi branżami i sektorami. 
– Rozwoju kompetencji i umiejętności – przez organizację szkoleń, warsztatów i kursów, co wpisuje się w cele FEDS dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
– Międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń – co wspiera budowanie międzynarodowych i międzysektorowych mostów dialogu, zwiększając wiedzę uczestników i ich otwartość na innowacje.
– Promocji dialogu społecznego – przez debaty i wydarzenia publiczne, które zwiększają świadomość społeczną i promują dialog między różnymi grupami społecznymi oraz branżami.
– Upowszechniania działań partnerów społecznych – przez realizację kampanii informacyjnych i marketingowych, które mają zwiększyć widoczność działań partnerów społecznych oraz ułatwić dostęp do informacji o projektach, co również jest wspierane przez FEDS jako element zwiększania dostępności działań wspierających innowacyjność i kompetencje

 

#Fundusze UE #Fundusze Europejskie

Projekt: „Monitorowanie prawa przez organizacje rzemiosła w zakresie zatrudnienia i umiejętności” (nr: FERS.04.03-IP.06-00001/24)

Zadanie nr 2. Przygotowanie stanowisk i opinii do aktów prawnych.

 Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy  konsultacje regionalne  dwóch projektów ustaw, które mają zastąpić Ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

  • projekt ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia;
  • projekt ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.    

Uprzejmie prosimy o przekazanie Państwa opinii na kartach dot. uwag Cechu (Karta do pobrania)

Stanowiska różnych gremiów dostępne są na stronie Sejmu wraz  z pierwotnymi projektami o drukach 948, 949 zwłaszcza w zakresie OSR i uzasadnienia: 

(ewentualnie na stronie RCL z uwagami na wcześniejszym etapie prac lub obecnie na stronie Senatu z drukami 274, 275 )

Ogłoszenie o naborze partnera

Ogłoszenie o naborze partnera do projektu w ramach Działania 7.4.E Wsparcie dialogu społecznego i budowania zdolności partnerów społecznych Dolnośląska Izba Rzemieślnicza ogłasza otwarty nabór partnera

Czytaj więcej »